DA100-10M00-BNC 10 MHz Distribution Amplifier with BNC Connectors
Quantity
SKU: N/A Category: Brand:
Description
Data Sheet:
DA100 Series Specification Sheet
Operation Manual:
DA100 Operation Manual
Functional Description:
The DA100 has one input and five outputs. It may be configured with either SMA or BNC connectors (see Options Section for more information). The input is AC-coupled, offers an input source impedance of 50 Ω, and is conditioned by a limiter circuit, which provides a fixed output level as well as high input gain. The high input gain allows the amplifier to provide the specified output power over a broad range of input power.
The input limiter is followed by three amplifier/low-pass filter stages, which insure low-distortion sine wave outputs. The outputs from the filter stages are supplied to fixed gain output amplifiers. This configuration minimizes channel-to-channel phase offsets (<1 ns); the phase offset from the input to any output is less than 5 ns at 10 MHz.
Parametric Specs:
Parameter Minimum Limit Maximum Limit Units
Input Characteristics (See Note 1):
     Frequency Range: 9.5 10.5 MHz
     Amplitude: -10.0 +16.0 dBm
0.20 4.00 Vpp
     Impedance (AC Coupled):     45 55
Output Characteristics (Sine):
     THD: N/A 1 %
     Amplitude (50Ω Load): +9.0 +11.0 dBm
0.63 0.79 Vrms
1.78 2.24 Vpp
     Amplitude (High-Z Load): 1.00 1.30 Vrms
     Channel to Channel Isolation: 70 N/A dB
Power Requirements (See Note 2):
     Voltage: 6 12 VDC
     Current: N/A 250 mA
Notes:
1.) Input signal waveform can be any type with a 50% duty cycle.
2.) The device may be powered with a user-supplies voltage via the screw terminal connections or by the 2.1 mm plug on the included 6 V, 500 mA power module. When the power module is utilized, the module voltage is made available on the screw terminals, thus allowing the user to access 6 V, 250 mA to power external circuitry.
Warranty:
Calibration Service Option:
Extended Warranty Option:
Explore more from our collection.
Additional information
Mounting Kit
Mounting Kit 1/2" Spacers, Mounting Kit 3/4" Spacers, Mounting Kit 1" Spacers
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DA100-10M00-BNC 10 MHz Distribution Amplifier with BNC Connectors”