Luxman JPC-15000PH Phono Cable – DIN to XLR, 1.5 m
In stock
Quantity
Description
PHONO CABLE JPR-15000PH DIN/XLR 1.5M
FEATURES
High quality phono cable for properly equipped tonearms with 5-pin DIN connector
– The JPC-15000 is fitted with genuine Neutrik connectors
resulting in significantly improved performance for dedicated high end audio cables
– An integrated bound structure of the Left and Right channels to minimize unwanted ground loops
characteristics
chose a vivid blue color for the outer sheath
Sectional view
Structure
Specifications
Structure  Individually shielded 2-core, non-twisted structure
Core wire High-purity copper (7N CLASS D.U.C.C.), φ0.26mm x 7pcs
Insulator Polyethylene (white, blue, red, black)
Shielded wire Oxygen-free copper (OFC) wire, φ0.18mm x 23pcs
Sheath PVC (blue)
Drain wire Oxygen-free copper (OFC) wire, φ0.08mm x 30pcs
Earth wire φ0.18mm x 84pcs
Conductor resistance 50mΩ/m or less (at 20 )
Insulation resistance 5,000MΩ/m or more (at 20 )
Capacitance 76pF/m or less
Withstand voltage 1,000V AC
Cable outside diameter φ11mm