Wiseco K-Series Piston Kit – 81.5mm Strutted Design, +5cc Dome, for Acura Engines (K566M815AP)
In stock
Quantity
SKU: K566M815AP Category: Brand:
Description
Honda/Acura Integra Civic Si CRV B18C B18A1/B1 B17A1 B16A 81.5mm Forged Piston Set. 11.8:1 for B18C, 10.5:1 for B16A. +5cc Domed. The set includes four pistons, four set 8150XX rings, and four S656 21mm pins and pin clips. Features Wiseco’s Armor Plating™ and Armor Glide™ technology.
Bore : 81.50mm / 3.209″
Compression height : 30.10mm / 1.1851″
Dome : +5cc
Weight : 281g
Piston Pin : S656
OD : 21mm
Length : 50.85mm / 2.002″
Wall thickness : 3.98mm / 0.157″
Rings: 8150XX
For:
1990-00 Acura Integra B18A1/B1
1994-01 Honda B18C
1992-93 Acura Integra GSR B17A1
1993-01 Honda Civic SI B16A
B18 LS with B16 VTEC Head
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Wiseco K-Series Piston Kit – 81.5mm Strutted Design, +5cc Dome, for Acura Engines (K566M815AP)”